شعر دیگران | داستان| نقد و کتابخانه| معرفی| برگ
تلقی قدما از وطن

 

محمدرضا شفیعی کدکنی

یکى از عمده‌ترین مسائل عاطفى، که حوزة گسترده‌اى از تأملات انسان را در دوران ما به‌ خود مشغول داشته، مسئلة وطن است. دسته‌اى با شیدایى تمام از مفهوم وطن سخن‌ مى‌گویند و جمعى نیز بر آنند که وطن حقیقتى ندارد. زمین است و آدمیان، همه‌جا وطن‌ انسان است و جهان را وطن انسان مى‌شمارند. آنچه مسلم است این است که مفهوم وطن‌ و وطن‌پرستى در ادوار مختلف تاریخ بشر و در فرهنگ‌هاى متفاوت انسانى وضع و حالى‌ یکسان ندارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 19:46  توسط رضا بی شتاب  | 

شمه ای در باره ی زندگی و آثار یکی از بزرگترین نوابغ ایرانی

ابن مقفع ( روزبه فرزند دادويه ی پارسی)

احسان طبری

 اى خانه ى دلدار كه از بيم بدانديش / روى از تو همى تافته و دل بتو دارم

رو تافتنم را منگر زانكه به هر حال / جان بهـر تو مى بازم و منزل بتو دارم

* * *

اندکی بيش از ١٢٥٠ سال پيش از اين ، در يك خاندان ايرانى زرتشتى از اهالى شهر جور (فيروزآباد فارس) كه در شهر بصره اقامت گزيده بود فرزندى تولد يافت كه تا امروز نيز استاد بى همتاى نثر عربى بشمار است و از بنيادگزاران بزرگ فرهنگ درخشان دوران خلافت عباسى است. مورخين عرب او را از  بزرگترین مترجمین و "نقله ی حکمت" دانسته اند و ابن ندیم او را از "بلغاء عشره ی ناس" شمرده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 12:11  توسط رضا بی شتاب  | 

شاهنامه ی فردوسی

دکتر محمدرضا بیگدلی

چند روزی پیش و پس شد ورنه از دور زمان/بر سکندر نیز بگذشت آن چه بر دارا گذشت

زمان خواستار پیدایش یک تاریخ، یک داستان حماسی و یک اثر قهرمان پرور ملی بود. 365 سال می گذشت که سلطه ی فرهنگ بیگانه، مردم را از زبان و فرهنگ خویش بیگانه ساخته بود، مردم خواستار تجدید تاریخ و زبان و آداب و سنن و فرهنگ و استقلال خویش بودند، نمی خواستند مثل مردم مصر و شام و غیره برای همیشه از آداب و رسوم و ملیت و دیگر امتیازات خودی محروم باشند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 20:59  توسط رضا بی شتاب  | 

نفوذ زبان و ادبیات فارسی در قلمرو عثمانی

دکتر محمد امین ریاحی

به شعر حافظ شیراز،می رقصند و می نازند/سیه چشمان كشمیری و تركان سمرقندی

زبان شیرین فارسی و فرهنگ گرانمایه ی ‌ایران سده های دراز در بخش بزرگی از جهان متمدن قدیم سروری و سرافرازی داشت،و از كرانه‌های اقیانوس اطلس تا اقیانوس كبیر،و از فرغانه تا بغداد،و از دهلی تا قسطنطنیه،و سرانجام از سنگاپور تا اسپانیا،زبان اهل ادب و ذوق و حال بود


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۹۰ساعت 20:55  توسط رضا بی شتاب  | 

پژوهشی در اصل و ریشه ی واژه ی «گپ»

دکتر غلام نبی شاهد

گپ : gap – واژه ی گپ در همه ی فرهنگ های فارسی به چشم می خورد و به جز در فارسی این واژه در همه ی زبان های زنده ی هند و پاكستان و افغانستان مانند سانسكریت، اردو، هندی، مراتی، گجراتی، پشتو، سندی، بلوچی و فارسی دری افغانستان فراوان به كار می رود . نه فقط به زبان های آسیایی بلكه در زبان های اروپایی هم این واژه به صورت


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۰ساعت 17:5  توسط رضا بی شتاب  |